Pazartesi, Ocak 23, 2012

Tatil bir ihtiyaç mıdır yoksa istek mi?

Bedenlerimizin iş hayatının stresinden bir süre de olsa uzaklaşması gerek. Bu mola olmadan, vücudumuz yenilenecek, canlanacak ve kendini toparlayacak zamanı bulamaz. Masasına 24/7 zincirli olanlardan mısınız? İşte size bavulunuzun tozunu almak için 6 adet sebep:
1. Kondüsyonunuzu artırmak için
Tatiller bizi egzersiz yapmaya zorlar; çünkü uzun mesafeler yürürüz. Yüzmek, çocukların arkasından koşturmak ve oyun oynamak bize spor yaptırır. Kan dolaşımımız artarak kalp atışımız hızlanır, bağışıklık sistemimiz olumlu etkilenir.
2. Vücudunuzu yeniden yapılandırmak için
Sabahtan akşama kadar olan iş stresi ortadan kalkınca, bedenimiz kendini toparlamak için zaman bulur. Biz tatildeyken hastalıklarla savaşmak, sistemimiz için daha kolaydır. Çünkü dışarıdan gelen diğer etmenlerle o kadar da çok uğraşmıyordur. Sırt ağrısı, migren, boğaz ağrısı gibi kronik hastalıklar biz tatildeyken mucizevi bir şekilde yok olur.
3. Nefes almayı kolaylaştırmak için
Hava kirliliği, şehirlerde çok yaygın. Ciğerlerinize ve kan damarlarınıza kendilerini temizlemek için bir şans verin. Peki bu temiz havayı nerede bulacağız? Kalabalık olmayan tatil kasabalarında, denizden yüksek yerlerde, kayak alanlarında, ormanlara yakın alanlarda.
4. İlham almak için
Eğer çalışma şevkinizi kaybettiyseniz o zaman bir ilham yüklemesine ihtiyacınız var demektir. Sizi heyecanlandıran yerleri ziyaret etmek, sevdiğiniz şeyleri yapmak sizi yeniden şarj edecektir.
5. Daha iyi uyumak için
Düşük stres seviyeleri ve huzurlu ortamlar, uyku düzeninizi yeniden yakalamak için yardımcı unsurlardır. Kafanızdaki ses düğmesini kısın ve kendinize sessiz, sakin bir yer bulun.
6. Çocuklarınıza bir iyilik yapmak için
Günümüzde çocuklar, giderek artan bir oranda annenin de babanın da tüm gün çalıştığı ailelerde büyüyorlar. Ana-babalar, çocuklarıyla geçirmeleri gereken değerli zamanları kaybediyorlar. Çocuklar, aileleri stresli, yorgun ve sıkıntılıyken ortalıkta dolanmak zorunlu kalıyorlar. Öyleyse herkese bir iyilik yapın ve beraber tatile çıkın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder