Çarşamba, Ocak 25, 2012

Neden açık kredi hesapları, acil ihtiyaç fonu değildir

Bugün sizlere, bankaların farklı isimlerle pazarladığı bir üründen bahsedeceğim: Kredili mevduat hesabı; açık kredili hesap da diyebiliriz.
Bu hesap sayesinde, hesabınızda para olmasa bile önceden belirlenen limitler dahilinde para çekebilir, ödemelerinizi hesaptan yapabilirsiniz. Tabii faiz karşılığında. Kullandığınız tutar ve süreye göre hesaplanan faiz, ay sonunda hesabınıza yansıtılır.
Bu tür bir hesap varken acil ihtiyaç fonuna ne gerek var canım? Bu fondaki parayı başka bir yerde, mesela macera olsun diye hisse senetlerinde kullanabiliriz- gibi bir fikir  aklınıza gelebilir. Ama ben hiç de öyle düşünmüyorum. Güvenlik minderi olarak nakit parayı, kredi borcuna bin kez daha yeğlerim. Bunun için 5 tane nedenim var çünkü:

1.         Tasarruf demek rahat nefes alabilmek demektir: Güvenlik minderinizin olması, siz acil durumu atlatırken aynı zamanda bir borç yükünüzün oluşmasını önler. Acil durum fonunuzdaki para nihayetinde eriyecek; aynı şey açık kredi hesabının limiti için de geçerli. Ama aradaki fark, fondaki paranız bitse bile halen borçsuz olacaksınız.
2.         Kredili mevduat hesapları, tasarruf hesabı değildir: Bu hesapları acil durumlar için kullandığınızda, haliyle en büyük problem geri ödemek zorunda olmanızdır. Acil durum fonunuzu kullanmak zorunda kaldıysanız, bu demektir ki gerçekten acil bir ihtiyaç içindesiniz. Bu duruma niye bir de borç stresi eklemek isteyesiniz ki? Kredi kartlarının astronomik faiz oranlarının yanında, bunların daha düşük olduğunu düşünmeyin. Borç borçtur ve kapatması gayet streslidir.
3.         Kredi limitinizi banka belirler: Yani bankanın insafına kalmışsınızdır. Aynı zamanda ikide birde değişen politikalar, prosedürler ve faiz oranlarının da…
4.         Kredi, bir güvence değildir: Acil ihtiyaç fonu, bir minder görevi görür. Tökezlerseniz, yere çakılmayın diye oradadır. Size ayak bağı olacak bir tarafı yoktur. Ödeme planları, faiz oranları, çoğalan borç diye bir şey yok. Bunun aksi durumda, krediye güvenerek yaşamak demek bıçak sırtında yaşamak demektir. Bankadaki nakit paranız, size seçme şansı verir; kendinize güveniniz artar.
5.         Kimsenin acil durumlara karşı bağışıklığı yoktur: İşiniz ne kadar güvencede gibi görünse de, sağlığınız ne kadar iyi olsa da kimsenin gelecekteki olumsuzluklara karşı bir bağışıklığının olmadığını unutmayın. Ayrıca bu gibi stresli durumların ne kadar süreceğini de bilemeyiz.

Acil bir durumdayken  bir de üzerine borçlanmak zorunda olmak çok kötüdür. Hayatın kaçınılmaz engellerinden kendinizi korumak için finansal bir güvence yaratmalısınız. Bir acil ihtiyaç fonu, zor zamanlarınızda mümkün olan bütün yardımları alabilmeniz için size kapıları açacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder