Cuma, Aralık 16, 2011

yorgunluk çeşitleri

Borç yorgunluğu diye bir şey duydunuz mu hiç? Çok uzun süre borç içinde olmaktan kaynaklanan, artık kendinizi asla bu durumdan kurtulamayacakmış gibi hissetmenize neden olan zihinsel bir durum. Böylece artık umursamayıp harcamaya  devam edersiniz.
Bir de karar verme yorgunluğu var. Her ne kadar mantıklı ve aklı-selim olmaya çalışsanız da birbiri ardına çok sayıda karar alırken biyolojik bir bedel ödersiniz. Gün içinde ne kadar çok seçim yaparsanız bir sonraki seçim beyniniz için biraz daha zor gelir; sonunda kısa yollar aramaya başlar. Bu, genellikle iki değişik şekilde olur. Birinci kısa yol gözü kara ve pervasız olma durumu: Eylemin sonuçlarını düşünerek enerjiyi harcamak yerine düşünmeden, tepkisel olarak davranmak. Diğer kısa yol ise tam bir enerji tasarrufu: Hiçbir şey yapmamak. Karar vermek için ıstırap çekmek yerine, hiçbir seçimde bulunmamak. Karar vermeyi bu şekilde gömmek çoğunlukla sonradan daha büyük sorunlar yaratır; ancak o an için zihinsel yorgunluğu hafifletir.
Bu yorgunluk şekilleri aslında pek çok kişinin içinde bulunduğu maddi sıkıntıların nedeni. Çok sayıda önemli kararı alırken küçük kararlar için kapasitemiz azalıyor. Umuyorum ki yorgunluğun bu şekillerini anlamak göz açıcı olmuştur. Paramızın ve enerji seviyemizin farkında olmak, doğru kararlar almamızı sağlayan zihinsel enerjiye sahip olmak raylardan düşmeden ilerlememizi sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder