Çarşamba, Aralık 21, 2011

Para ve onunla yaptıklarımız

Kişisel finans konusuna çok meraklıyımdır. İnsanların nerelerden para kazandığı ilgimi çeker. Parası olanın onunla ne yaptığı bazen de olmayanın ne yaptığı  beni hayrete düşürebilir.
Çok uzun yıllar maaş gününden maaş gününe gün sayarak yaşadım. Şimdi saçma geliyor. Tekrar o pozisyona düşmeyi asla istemem. Başkalarının da aynı hataları yapmasını istemem.
30 yaşına gelip de borç içinde ve ay sonunu getirebilmek için ailesini tırtıklayan biri olmayı kimse istemez. İnsan, bağımsız ve borçsuz olmalı. Bunun için de eğer o zamana kadar uygulanan yöntemler başarısız oldu ise oturup düşünmeli; bütün mali durum masaya yatırılmalı. Kendini organize edip hedefler konmalı. Hedeflere odaklanıp yoldan sapılmamalı. Herkeste işleri pozitife çevirmek için bir potansiyel vardır. Önemli olan bunu kişinin kendinde farketmesi. Motivasyon ve başarıya odaklanma şart. Bu konuda okumanın da faydası var. Diğerlerinin  parayla ne yaptığını bilmek ve birbirine destek olmak, grup ve beraberlik bilinci yaratmak yararlı olabilir… böylece herkes kendi kişisel hedefine ulaşabilir.
Herneyse, gerçek hayata geçerek parasal konulara dönüş pek yakında.:)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder