Pazartesi, Aralık 05, 2011

Ihlamur Kasrı

Pazar günü hava çok güzeldi. Biz de günü açık havada geçirmeye karar verdik. Beşiktaş’a birkaç yıldır yolumuz düşmemişti. Yürüyerek o bölgeyi gezmeye karar verdik.
Önce tramvayla son durak olan Kabataşa kadar geldik. Oradan da Beşiktaş çarşısına kadar yürüdük. Sanırım herkes bizim gibi düşünmüştü. Çünkü çarşı çok kalabalıktı. Dükkanlar azalmaya başlayınca hızımızı alamadığımızdan olacak aklımıza Ihlamur Kasrı geldi. O civarda olduğunu biliyorduk ama yerini tam olarak çıkaramadığımızdan bir esnafa sorduk. Meğerse çok yakınmış.
Bu kadar şehir içinde olup bu kadar şehirden uzak hissedebileceğiniz nadir yerlerden bir tanesi. Kafa dinlenebilecek, iki satır birşeyler okunabilecek muhteşem bir gizli bahçe. Giriş ücreti de sadece 1TL. Adını Ihlamur ağaçlarından alan Ihlamur Kasrı’nın bahçesinde Türkiye’de çok ender bulunan ağaçlar var. Kış mevsiminde olmamıza rağmen görüntü çok güzeldi. Bahar mevsimini düşünemiyorum artık.


Lale devrinde buraya iki köşk yapılmış. Daha sonra Abdülmecit 1849-55 tarihleri arasında, günümüzdeki 2 köşkü yaptırmış:Maiyet ve Merasim Köşkü. Küçük olan Maiyet Köşkü bugün kafeterya olarak kullanılıyor. Fiyatlar fena değil. Çay 2TL, karışık tost 3,5TL. Bizim gibi o taraflara yolunuz düşerse muhakkak uğrayın derim. Çıkışta Taksime kadar taksiyle gitmek 8TL tutuyor. AVM lerden uzak geçirilmiş güzel bir hafta sonuydu.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder