Pazartesi, Aralık 19, 2011

nasıl yapmalı?

Bir önceki yazımı tamamlar nitelikte, eğer hayatınızın biraz daha kolaylaşmasını istiyorsanız aşağıdaki teknikleri uygulayabilirsiniz.


İlk olarak kendiniz için kesin hatlarla çizilmiş hedefler koyun: Zayıf, belirsiz idealler sadece zayıf ve belli belirsiz çabalar yaratır. Ayrıca ne yapacağını ve nasıl yapacağını bilmemek sizin monotonluktan, tembellikten sıyrılmanızı engeller. Bugün ne yapmanız gerektiğini kesin ve net olarak tanımlayın. Mümkün olduğu kadar spesifik olun. Yapılması zor görünen büyük görevleri, ufak adımlara bölün ve bu öğleden sonra hangi adımı atacağınızı kesin olarak belirleyin.
İkinci olarak pek çok işi aynı anda yapmayı bırakın:  Çok sayıda değişik işi aynı anda yapmaya çalışarak hepsini becerebildiğinizi zannedersiniz; ama aslında beyniniz o sırada o kadar dağılmıştır ki hiçbir işi kusursuz olarak yapamaz. Bu en iddealı kişiler için de böyledir. Zihinsel gücünüzü değişik şeylere yaymak yerine sırasıyla her bir hedefe tek tek odaklanın.

Sanırım herkes kendi işini kurma hayalini hayatında bir kez de olsa kurmuştur. Patronun olmadığı bir hayat güzel olurdu. Bütün kararlarınızı kendinizin verdiğini düşünün. Görevlerden bazılarını sevmezseniz ya başkalarına yaptırırsınız ya da hiç yapmamayı seçebilirsiniz. Ofisinize ikide bir gelip en aptalca soruları soran sevmediğiniz iş arkadaşınızla uğraşmak zorunda kalmazsınız. Hayal edin; ama bu rüyayı gerçekleştirmek için bir şeyler yapıyor musunuz bakalım? Belki size ilham verebilmişimdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder