Salı, Kasım 08, 2011

Para için evlenmek mi?

Dün akşam DVD’de bir film seyrettik. İsmi ’Aşka Yolculuk- Leap Year’. İsminden de anlayacağınız gibi daha çok bayanların sevdiği türden aşk hikayesi. Araya espriler serpiştirilmiş olduğundan eşim de sıkılmadan seyredebildi.
Filmi seyrettikten sonra insan bir süre düşünüyor: Para için evlenilir mi?
Bundan bir süre önce Craigslist adında bir arama sitesine  kendi tabiriyle ‘muhteşem güzellikte’ 25 yaşında bir bayan ilan vermişti. (İlan Craigslist’in Kanada veya Amerika versiyonunda çıkmıştı.) Bu bayan, yılda en az 500 bin dolar kazanan bir erkekle evlenmek istiyordu. İlanda potansiyel partnerinin zeka düzeyi, espri anlayışı, ilgi alanları, değer yargılarının hiçbir şekilde önemli olmadığını, sadece zengin bir erkekle evlenmek istediğini yazıyordu. Bu ilan ve bir bankacının ilana nükteli karşılığı, internette dolaşmış ve tüm okuyanları güldürmüştü. Bir kadın nasıl oluyor da bu kadar basit olabiliyordu? Para için evlenmek mi? Peeh! Artık herkesin gözü açıldı, değil mi? Kadınlar da kariyer hedefliyor. Biz kadınlar kendi paramızı kendimiz kazanıp sadece aşk evliliği yapıyoruz.
Bu yüzden tanınmış bir gazetede çıkan, çoğu kadının zengin bir koca bulup günlerini pilates yaparak geçirmenin hayalini kurduğunu alaycı bir dille yazması yüzünden yaşadığım hayal kırıklığımı tahmin edersiniz. Modern kadın evliliği kariyerine alternatif  olarak görüyormuş.
Ben kesinlikle böyle düşünmüyorum.
Bence başarılı ilişkiler ortak değerler, ilgi alanları ve karşılıklı saygı üzerine inşa olur. Para için yapılan evlilikler bu üç elementten uzaktır. Para için evlenmek sizi bir mal haline getirir; bir ürün veya daha da kötüsü bir servis. Bazıları, evliliği bir anlaşma olarak görür. Öyleyse berbat bir iş anlaşması. Kadın, amortismanlara (yıpranma paylarına) ayrılan bir varlık haline gelir; zaman içinde vasıflarını kaybedip aşındıkça daha da  gözden çıkarılabilir olur. Ne kadar kötü bir akıbet!
Dürüst olun- kendinizi para için evleniyor olarak görebiliyor musunuz?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder