Cuma, Kasım 25, 2011

hiper enflasyon tehlikesi var mı?

Hiper enflasyon, dolaşımdaki para miktarında kontrolsüz bir artışın olduğu durumlarda görülür. Halk, hiper enflasyona uğrayan para birimini elinde tutmakta isteksizdir. Çünkü mal ve hizmet alırken gerçek alım değerinin daha da düşmesinden çekinir.

Bazı insanlar, Avrupada veya Amerikada hiper enflasyon için endişe etmenin yersiz olduğunu düşünür. Ama inanmak için Macaristan'da 1946 yılında ve Almanya’da 1923 yılında yaşanan hiper enflasyonun tekrarlanmasını beklememiz gerekmez. Eğer global para birimlerinin çoğu US doları ile birlikte enflasyona uğrarsa hiper enflasyon kolaylıkla gizlenebilir. Burada en büyük sorun, hiper enflasyon sadece Amerika veya Avrupayı mı vurur yoksa bunların ekonomik gücünün etkisiyle dünyanın diğer kesimlerini yani bizleri de aynı akıbet mi bulur? Böyle bir senaryoda sanırım Çin yeniden ayağa kalkıp pozisyonunu düzeltmede hala iyi bir yerlerde olacaktır.Aynı zamanda doğal kaynak zengini ülkelerin kaynakları da hala ellerinde olacak. Bu kadarını biliyoruz. Altın iyi bir seçenek olacaktır. Ama altını elinde bulundurmak veya alım satımı ile ilgili global bir kısıtlama olursa oda fayda etmez. (Amerika’da Büyük Depresyon sırasında devlet vatandaşlarının altınına el koymuş; nasıl ama?).

Hiper enflasyon bir gecede olmaz. Aslında uzun bir süreç. Eylül 2008 finansal krizinin gerçekte 15 Eylülde olmaması gibi. Bazıları Ağustos 2007 deki Mortgage krizinden bile önce olabilecekleri görebiliyordu. Hiper enflasyon olasılığından bahsederken tabiî ki Obama yönetiminin kısa dönem çalışmalarının bir sonucu diye düşünmek yanlış olur. Dalga çok daha önceden yayılmaya başladı, kırılmaya doğru gidiyor.
Sonuç: İşte altın almayı düşünmeniz için iyi bir neden.
1918-1923 yılları arasında Almanya'da altın fiyatları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder