Çarşamba, Kasım 16, 2011

Casey Serin Vakası

Casey Serin vakasını duymuş muydunuz?
Özet olarak: 20 li yaşlarının başında Amerikanın çeşitli eyaletlerinde 8 adet ev satın almayı başararak bunları kısa süre içinde satıp büyük paralar kazanmaya çalışan, aynı zamanda tüm hikayesini blog şeklinde tüm dünya ile paylaşan, ancak sonu hezimetle biten şahıs.
                   Casey Serin'in neye benzediğini merak edenler için
Aslında o yaşta büyük düşünüp harekete geçmesi güzel bir şey ama kesinlikle daha küçük adımlarla başlaması gerekirdi. Onun yazılarını okuyup yorum yapan binlerce kişi çok acımasız yorumlar yaptılar. Ondan nefret edenlerin kurduğu bir haters grubu bile var. Bütün bu yorumlara rağmen yazmaya devam edip işleri düzeltmeye çalışması ve hatalarından ders almış olması takdir edilmeli bence.
Casey Serin, 2005 ve 2006 yıllarında, toplam 7 ayda 8 adet evi banka kredisi ile satın alır. 8 adet evden satamayıp elinde kalan 5 tanesinin kredisi yasal takibe girer. Bu süreçteki herşeyi blogunda yayımlar. Evleri alırken uyguladığı hileli yöntemler Amerika’da yaşanan Mortgage Kriziyle yakından ilişkilidir. Kredi alması normalde mümkün olmayan pek çok kişinin kredi başvuru formlarında gerçek olmayan miktarda gelir beyanı, hiç peşinatsız %100 lere varan kredilendirme uygulaması çok yaygın aslında.
Istanbul’da son birkaç yıldır müthiş bir konut inşaat projeleri furyası var. Gazeteleri okurken her sayfada bir konut projesi ilanı görmek mümkün. Bu kadar çok evi kim alacak diye düşünüyor insan. Yakında bu evler yapanların elinde patlar, önlerine gelene kampanya diye krediyle, 0TL peşinatla kakalamaya çalışırlar. Kredi kartlarında yaşadığımız fiyasko konut kredilerinde görülmeye başlar; bu da biline...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder