Perşembe, Kasım 17, 2011

bazıları daha mı kolay elde ediyor?

Her işyerinde onlardan bir tane vardır: Pek de verimli olmadığı halde performans artışlarında başarılı olan ve iyi bir zammı hak eden hep o olur. Çok yakışıklı bir kız/erkek arkadaşı vardır. Her zaman dört ayağının üzerine düşer. Sürekli olarak işleri daha iyiye doğru gider. Peki, bu vatandaşlar niye bizlerden daha önde gidiyorlar? Ne yazık ki biz çoğunluk için yapılabilecek pek bir şey yok. Onlar şanslı çünkü çekici ve güzeller.
İnanmayabilirsiniz; ama gerçek. Pek çok araştırma çekiciliğin, maaş artırıcı, işten çıkarılma riskini azaltıcı, hatta bankadan kredi alma şansını artırıcı bir etkisi olduğu savını destekliyor. Bu, sadece kadın çalışanlar için geçerli değil; erkeler için de geçerli. Promosyonu kim kapacak yarışında çok yakışıklı veya güzel bir rakibinizle karşı karşıya olduğunuzu bir düşünün. İkiniz de aynı tecrübeye, aynı iş geçmişine sahipsiniz. Tahmin edin yarışı kim kazanır?
Özgeçmişinizin tozunu alsanız iyi edersiniz. Çuvalladınız, çünkü birisi daha şanslı. Elmacık kemikleri sizinkinden daha biçimli olacak şekilde dünyaya gelmiş. Hiç de adaletli değil; ama oluyor. Hayatta diğer şeylerde olduğu gibi, kendinizdeki farklılığı ortaya çıkarmak için daha çok çalışmak zorundasınız. İşinizde sıkı çalışmak için bir ton sebebiniz var zaten. Bu da sebeplerinize benim bir ilavem: Sizden daha çekici ve cazibeli biriyle rekabet etmeniz gerekebilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder