Pazar, Kasım 20, 2011

13-19 yaş arası gençlik gerçeklerden bi haber mi?

Gençler iyimserler; olmalılarda. Gençlerin her istediklerinin gerçek hayatta gerçekleşme ihtimali olmasa da, onlara daha azını hedeflemeleri gerektiğinin söylendiği bir ülkede yaşamak istemezdim doğrusu. Hiçbir zaman işlerin istedikleri gibi gitmeyeceğini, hayatın berbat olduğunu söylemek pek ilham verici ve motive edici olmazdı. Neticede gençlerin çoğunluğu 30 yaşına geldiğinde aylık 2000TL kazanacak seviye gelemeyecek. Ama onlara gerçekten isterlerse ve sıkı çalışmayı göze alıyorlarsa hayatta yapamayacakları bir şeyin olmadığını öğretmeliyiz.

Geçen hafta eşimle meslekler hakkında konuşuyorduk. Yeni mezunlar, çok iyi maaşlar ve kariyer isimlerinin kendilerini beklediğini sanıyorlar. Büyük şirketlerde kariyer basamaklarını çok çabuk bir şekilde çıkmayı bekliyorlar. Problem de burada. Okul günlerindeki hayallerle gerçek hayat arasındaki bağlantısızlık, pek çok öğrencinin kendilerini çalışmaya gerçekten verememelerinden kaynaklanıyor. Belkide buna mecbur olduklarını düşünmüyorlar. Bu yüzden  çoğu öğrenci kendini daha fazlasını başarmak için sıkmıyor. Yinede içlerinde bir beklenti var: Kendilerinden daha çok çaba harcayanlar ile aynı şeyleri hak ediyorlarmış gibi hissediyorlar.

Çoğunun isteklerinin hiç reddedilmediği bir nesil bu. 15 yaşındakilerin 300TL lik spor ayakkabısı giydiği, 1500TL lik cep telefonu kullandığı bir nesil. Okullarda orta derecedeki başarıları için şişirilmiş notlar…Sonuçta beklentilerinin uçuk olması sürpriz değil.


 
Üniversiteye yeni başlayan ve yetişkinliğe adım atan gençlerin, gelecekleri ile ilgili olumlu düşünmeye devam etmelerini; ama aynı zamanda beklentileri konusunda gerçekçi olmalarını ümit ediyorum. Mezun olduktan sonra hiçbir şeyin kendilerine hazır olarak sunulmayacağını gerçekten anlamaları gerekiyor. Hiçbir şey kolay olmuyor. İş hayatı çok rekabetçi. Güzel bir maaş, bir araba, bir ev, rahat bir yaşam istiyorsanız bunun için çalışmanız lazım.

Bugünün gençliğine: Hayatınızla ve mesleğinizle gerçekten harika şeyler yapabilirsiniz. Başkalarının bunun aksini söylemesine izin vermeyin. Ama bunu akranlarınızdan ve zaten sahip olanlardan daha çok istemelisiniz. Çok çalışın, hiçbir şeyin otomatikman olacağını düşünmeyin, kendi fırsatlarınızı kendiniz yaratın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder